۱۴:۳۲:۴۹ - دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷
جلسه پرسش و پاسخ نمایندگان به سوالات دانشجویان؛
از مطالبات به‌حق تا فرافکنی
جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان با نمایندگان اردبیل در دانشگاه آزاد اردبیل برگزار شد که با حاشیه‌هایی همراه بود که قضاوت مردم معیار سنجش این گفتگو خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ارس رسا به نقل از خبرگزاری تسنیم از اردبیل، سلسله جلسات پرسش و پاسخ دانشجویی با حضور نمایندگان مردم اردبیل، نیر،  نمین،  سرعین، در سالن اجتماعات دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد اردبیل برگزار شد.

صدیف بدری با اشاره به دوران دفاع مقدس و میدان دادن به جوانان و موفقیت در عرصه‌های جبهه‌های حق علیه باطل تصریح کرد: متاسفانه بعد از دفاع مقدس شاهد کمرنگ شدن حضور جوانان در عرصه های فرهنگی فکری اقتصادی مدیریتی بوده‌ایم باید به جوان‌ها میدان داده شود اعتماد به جوانان همواره با موفقیت همراه بوده و نمونه‌اش دفاع مقدس است در همین زمینه قدم‌های محکمی برداشته شده است.

وی افزود: قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان از جمله مواردی است که موجب شده، هزار نفر از کسانی که در عرصه خدمت فعالیت می‌کردند کنار گذاشته شود و این مهم فرصتی بزرگ برای جوانان  پدید آورده است

رضا کریمی نیز ضمن گرامیداشت شهادت شهید مدرس و روز مجلس تاکید کرد: امروز مجلس باید مدرس‌وار در جهت مطالبات مردم و صیانت از کیان کشور و مردم عمل کند.

وی با تاکید به نقش جوانان انقلابی در پیروزی انقلاب به موفقیت‌های حاصله در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت اگر به انتصاب‌های مقام معظم رهبری هم دقت کنیم می‌بینیم که بر مبنای جوان‌گرایی پایه‌گذاری شده است

در ادامه دانشجویان با طرح سوال خواستار انعکاس نظرات نمایندگان مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی شدند.

چرا به مشکلات معلمان راهکار مطلوبی ارائه نشده و یکسان‌سازی حقوق کارمندان دولت عملی نمی‌شود؟

فیضی: در جلسات مشترک با وزیر آموزش و پرورش در طول دو سال گذشته این مهم مورد بررسی قرار گرفته است.  بعد از انقلاب اسلامی بودجه‌ای که برای آموزش و پرورش تخصیص داده شده بی‌سابقه بوده است و بالغ بر هزار میلیارد تومان برای نوسازی مدارس در استان‌ها و مناطق کم برخوردار هزینه شده است.

در موردهمسان سازی حقوق کارمندان مطالبات طرح شده است و در برنامه ششم توسعه و بودجه‌های سنواتی به این بخش رسیدگی می‌شود اما منابع محدود است و در بازه‌های زمانی کوتاه نمی‌توان به نتیجه مطلوب رسید.

چرا نمایندگان مجلس به جای توجه به کمبودهای دانشگاهیان فرهنگیان در بخش مدیریت آن دخالت می‌کنند؟

فیضی: دخالت در مدیریت دانشگاه فرهنگیان قابل قبول و پذیرفتنی نیست و انتظار ما از نقادان این است که با اطلاعات نقد کرده و از طرح مسائل غیرواقع بپرهیزند.

کریمی: این موضوع که در بخش‌های مدیریتی دخالتی از سوی نمایندگان اعمال می‌شود در نظر داریم با انتقال دانشگاه به نزدیکترین مرکز استان زمینه توسعه امکانات فیزیکی و آموزشی را فراهم سازیم.

چرا مجلس مدرس‌وار عمل نمی‌کند؟

بدری: در بخش زیرساخت‌ها و راه‌آهن باید بگویم این مشکلات زیربنایی است و در میان مدت برطرف نمی‌شود البته باید به این مسئله اشاره کرد که راه آهن فقط از محل بودجه رنج می‌برد که با تلاش‌های فراوان نماینده‌ها و استاندار یکی از اولویت‌های اصلی دولت راه‌آهن اردبیل بوده و باید به این مسئله اشاره کرد در سال ۹۷- ۱۴۷ میلیارد تومان بودجه راه‌آهن اردبیل تزریق شد این در حالی است که در سال ۹۴ فقط هفت میلیارد تومان به راه آهن اردبیل تخصیص داده شده و در سال‌های ۹۸ و ۹۹ این مبلغ به ۴۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

چرا به زیرساخت‌ها و صنایع تبدیلی اردبیل توجهی نمی‌شود؟

کریمی: یکی از توفیقات استان اردبیل حضور سه نماینده در کنار یکدیگر است. نمایندگان وکیل مردم هستند و باید به مطالبات مردم توجه کنند.

در مورد راه‌آهن باید تاکید کنم که راه آهن اردبیل پروژه رها شده بود اما اکنون یک پروژه فعال است؛ اعتباری که در مورد راه‌آهن اردبیل در گذشته ۷ میلیارد بود امروز به ۴۰۰ میلیارد رسیده است در مورد افزایش اعتبارات در راه‌های شریانی شهرستان باید اضافه کنم این کار حاصل کار گروهی نمایندگان با استاندار اردبیل است.

همچنین در مورد صنایع تبدیلی باید گفت متاسفانه ما با بحث خام فروشی در اردبیل روبه‌رو هستیم. از سال ۸۲ دولت نمی‌توانست پروژه‌های زیرساختی را در شهرستان‌ها بنا کند به همین علت ما نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی بودیم در همین راستا چند کارخانه در شهرک صنعتی و آبی بیگلو  در باب بخش‌های خام فروشی سیب‌زمینی، لبنیات و غیره  انجام داده‌ایم تا این مشکل را در شهر را برطرف کنیم.

چه اقدامات پیشگیرانه‌ای در مورد قاچاق انجام شده است؟

بدری: واقعیت این است ما در اقتصاد مشکل داریم و قاچاق کالا همچنان یک معضل جدی است که یکی از دلایل بنده برای استیضاح آقای کرباسیان این موضوع بود. البته باید اضافه کنم مسئله گرانی و قاچاق ریشه در عدم برنامه‌ریزی در نظام بانکی  و نقدینگی دارد و از سوی دیگر خروج ترامپ از برجام و سوءمدیریت بیشترین نقش در گرانی‌های اخیر را داشت مشکل اینجاست که ما تمام داشته‌های‌مان را روی برجام گذاشته بودیم.

کریمی: مسئله‌ای که به آن اشاره شد مربوط به دستگاه‌های نظارتی است و وکلای مجلس دخیل نیستند گزارش‌ها از روند کاهش ۴۰ درصدی قاچاق می‌گوید. باید به این مسئله توجه داشت که نمایندگان مجلس در بخش‌های نظارتی می‌توانند اقداماتی از جمله تذکر سوال و استیضاح داشته باشند که در ماه‌های اخیر با برکناری وزیر اقتصاد همراه بود.

فیضی: متاسفانه ۱۵ تا ۲۵ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود که مالیات پرداخت نمی‌کنند؛ این امر باعث نابودی میلیون‌ها شغل در سال‌های متوالی شده است. باید اشاره داشت متولیان امر از جمله ستاد مبارزه با قاچاق و قوه قضاییه باید به این مسئله رسیدگی کنند. لازم است مسئله رسیدگی به پرونده‌های قاچاق  در اولویت قرار گرفته شود.

وضعیت واگذاری کشت و صنعت مغان مطلوب نیست. چرا نمایندگان در این مورد مداخله نمی‌کنند؟

کریمی: در این مورد ما هم با شما هم صداییم و به نحوه واگذاری کشت و صنعت مغان اعتراض داریم. بعد از واگذاری با توجه به تلاش های نمایندگان تحقیق و تفحص در مورد واگذاری کشت و صنعت مغان انجام گرفت در نهایت نظر نهایی در مورد این مسئله بعد از تحقیقات وزارت اطلاعات ابلاغ می‌شود در این مورد ما به عدم احراز صلاحیت خریدار اعتراض داریم.

بدری: به نظر من اکثر گرفتاری‌های کشاورزان از مدیریت وزارت جهاد کشاورزی بازمی‌گردد. فردی که نمی‌تواند از کشاورزان دفاع کند هیچ گاه قادر به برطرف کردن مشکلات آنها نیست.

چرا آبیاری مدرن در کشاورزی اردبیل عملیاتی نمی‌شود؟

فیضی: با وجود اینکه بزرگترین زمین‌های کشاورزی در اردبیل وجود دارد اما شاهد کمترین محصول هستیم این‌ها سوال‌هایی هستند که مسئولان اجرایی باید پاسخگو باشند.

وی در ادامه افزود: همانند گذشته که در دوران دفاع مقدس  سنگرهایمان را در مرزها ساخته بودیم امروز باید در عرصه‌های بین‌المللی سنگرهای خود را محکم کنیم و با استراتژی واحد و مستحکم به مصاف دشمن برویم نباید این گونه باشد که اگر رئیس جمهور در مورد یک موضوع اظهار نظر کرد  قبل از اینکه سران قوا به نتیجه‌ای برای مواجهه با او برسند، برای مثال امام جمعه اصلاندوز ترامپ رئیس جمهور آمریکا را محکوم کند.

کریمی:  تمام مواضع کشوری بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب است و در آینده هم چنین خواهد بود. چون کشورمان، کشوری ولایت‌مدار است و رهبر معظم انقلاب هم‌افزایی و وحدت را سرلوحه کارمان قرار دادند.

بدری در پایان سخنان خود اشاره داشت که باید فضای سیاسی در دانشگاه تقویت شود اما نباید به پاتوق احزاب و جناح ها تبدیل شود.

گزارش از امیر محمدی الماسی

انتهای پیام/ح

تازه های خبر
آمار وبسایت
  • بازدید امروز: 455
  • بازدید دیروز: 2002
  • کل بازدیدها: 2115076
وب لوکس موسسه خیریه آرزو وب لوکس وب لوکس وب لوکس وب لوکس
چندرسانه اي