22:15:29 - یکشنبه 7 آگوست 2016
سفر روحانی به باکو آغاز شد
امضای شش سند همکاری میان تهران و باکو
ارس رسا: روحانی در راس هیاتی بلند رتبه از جمله وزرای راه و ترابری، نفت و ارتباطات به باکو سفر کرده است.  روحانی در این سفر دو روزه که به دعوت رسمی الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان انجام می شود، در دیدار با مقامات و مسئولان عالی رتبه این کشور، روند اجرای توافقات دو

img2159202

ارس رسا: روحانی در راس هیاتی بلند رتبه از جمله وزرای راه و ترابری، نفت و ارتباطات به باکو سفر کرده است.

 روحانی در این سفر دو روزه که به دعوت رسمی الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان انجام می شود، در دیدار با مقامات و مسئولان عالی رتبه این کشور، روند اجرای توافقات دو کشور و نیز همکاری های تازه در حوزه های بازرگانی، صنعتی، انرژی، فرهنگی، بانکی، تسهیلات کنسولی، ارتباطات و بویژه حمل و نقل ریلی را مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد داد.

شرکت در اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان، از دیگر برنامه های رییس جمهوری ایران به آذربایجان است که در این اجلاس روحانی، ولادیمیر پوتین و الهام علی اف همکاری‌های سه جانبه، از جمله در حوزه بازرگانی، انرژی، ارتباطات، مسایل زیست محیطی، مبارزه با تروریسم، حمل و نقل و ترانزیت را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد.

رییس جمهوری ایران در حاشیه این اجلاس، دیدار دو جانبه ای نیز با ولادیمیر پوتین خواهد داشت و مسایل مورد علاقه و سیر همکاری‌های ایران و روسیه در این دیدار مورد بررسی و گفتگو قرار خواهد گرفت.

روحانی با اشاره به اینکه اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان برای رایزنی در کریدور شمال – جنوب است، گفت: پیش از این اجلاس سه جانبه میان روسای جمهور ایران، ترکمنستان و قزاقستان در اینچه برون و اجلاس سه جانبه دیگری میان روسای جمهور ایران، افغانستان و نخست‌وزیر هند در تهران انجام شد که در تمامی این نشست‌ها برای برقراری و احیاء کریدور شمال و جنوب بحث و تبادل نظر شده است.

رییس‌ جمهوری افزود در این اجلاس در زمینه ارتباط راه‌آهن ایران، آذربایجان و روسیه که موجب اتصال کشورهای اروپای شرقی و شمالی به خلیج فارس، اقیانوس هند و کشورهای جنوبی می‌شود، گفتگو خواهیم کرد.

روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در منطقه‌ای قرار گرفته که مسیر اتصال کشورهای جنوب منطقه به آسیای مرکزی و قفقاز است، گفت: در این اجلاس درباره همکاری‌های سه‌جانبه در زمینه راه‌اندازی راه‌آهن آستارا – رشت گفتگو خواهیم کرد البته قرار است تا پایان سال میلادی جاری راه‌آهن آستارا – آستارا راه‌اندازی شود و آذربایجان آمادگی برای مشارکت در این زمینه را دارد.

رییس‌ جمهوری کاهش تعرفه گمرکی میان ایران با آذربایجان و روسیه، تجارت آزاد با کشورهای عضو اوراسیا، مشارکت در خودروسازی و داروسازی در آذربایجان، توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری میان ایران و آذربایجان و همکاری‌های منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و همکاری سه کشور در دریای خزر را از جمله موضوعاتی دانست که در اجلاس سه جانبه ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه میان طرفین بررسی می‌شود.

در جریان سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به باکو، شش سند همکاری میان دو کشور امضا شد. رئیس جمهوری ایران ۱۷ مرداد ماه در راس هیاتی بلند مرتبه از جمله وزرای خارجه، نفت، راه و ترابری، ارتباطات و رئیس بانک مرکزی وارد باکو شد. تفاهمنامه های همکاری اجرای طرح کریدور حملو نقل شمال – جنوب ، همکاری وزارتخانه های ارتباطات و فن آوری اطلاعات در زمینه امنیت الکترونیکی، همچنین همکاری در امور استاندارد سازی از جمله اسناد امضا شده هستند.
دو کشور در زمینه گردشگری، صنایع دستی، همکاریهای بانک های مرکزی ایران و جمهوری آذربایجان نیز تفاهمنامه امضا کردند. در جریان سفر اسفندماه الهام علی اف به تهران، ۱۱ سند همکاری میان دو کشور امضا شده بود.

img2159230

منبع : آژانس خبری ترند

تازه های خبر
آمار وبسایت
  • بازدید امروز: 435
  • بازدید دیروز: 2159
  • کل بازدیدها: 5182828
وب لوکس موسسه خیریه آرزو وب لوکس وب لوکس وب لوکس وب لوکس
چندرسانه اي