۱۳:۱۱:۱۳ - سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
قابل توجه مراجع و دستگاههای نظارتی:
انتشار فیلم تبلیغاتی برخی کاندیداهای شورای شهر در پارساباد مصداق عینی قانون شکنی و تبلیغات زود هنگام
برخی از نامزدهای شورای شهر پارساباد،با انتشار و توزیع فیلم ویدئویی تبلیغاتی بصورت کاملا آشکار به تبلیغ آزادانه خود پرداخته و اهداف و برنامه های خود را خطاب به مردم تبیین می نمایند.

به گزارش ارس رسا ، تبلیعات زود هنگام در انتخابات یکی از موارد آشکار نقض قوانین انتخابات و عدم پایبندی به تعهداتی است که پیشتر و در آغاز ثبت نام نامزدها در هیئت نظارت بر آن متعهد شده اند.

فارغ از جنبه قانونی، این موضوع به لحاظ اخلاقی و شرعی نیز تخلف بوده و نوعی رقابت ناسالم و غیر حرفه ای محسوب میشود.

تبلیغات زودهنگام، یکی از تخلفات انتخاباتی است که در قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا ذیل فصل مربوط به تبلیغات بدان اشاره شده است. ماده ۶۲ آیین‌نامه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا مهلت قانونی تبلیغات را «۸ روز قبل از روز اخذ رأی تا ۲۴ ساعت قبل از روز اخذ رأی» تعیین کرده است.

با وجود این برخی از نامزدهای شورای شهر پارساباد بدون توجه به موارد یادشده از چند روز پیش و در شرایطی که هنوز مهلت قانونی تبلیغات شوراهای شهر آغاز نشده است ،با انتشار و توزیع فیلم ویدئویی تبلیغاتی بصورت کاملا آشکار و به دور از چشمان هیئت نظارت و دیگر مراجع قانونی به تبلیغ آزادانه خود پرداخته و اهداف و برنامه های خود را خطاب به مردم تشریح می نمایند.

 اگرچه نباید از معمول ترین و مهم ترین روش تبلیغاتی در شهرستان پارساباد یعنی حضور کاندیداها به همراه خدم و حشم در میان مراسمات تشییع جنازه و فاتحه خوانی ها غافل شد و پیش از این نیز بصورت غیر علنی و در خفا تحرکاتی از سوی کاندیداها نظیر تشکیل گروههای مجازی و توزیع کارت ویزیت به چشم میخورد،لیکن تبلیغات علنی و آشکار در فضای مجازی آن هم با انتشار فایلهای ویدئویی و تشریح عملکرد و … مصداق بارز قانون شکنی و عدم پایبندی به تعهدات قانونی و اخلاقی است.

اما آنچه که در این بین توسط بعضی از کاندیداها و هواداران آنها بصورت عامدانه یا غیرعامدانه مورد غفلت واقع شده است ورود زود هنگام به عرصه تبلیغات انتخاباتی در سطح شهرستان است، به هرحال هرگونه تبلیغات چه در فضای مجازی و چه در فضای حقیقی ممنوع است و به هر شکل ممکن خلاف قانون است.

همه این موارد درحالی انجام می شود که بارها و بارها تاکید شده تبلیغات زودهنگام کاندیداها غیر قانونی است اما همین کاندیداها از هیچ تلاشی برای معرفی خود به مردم دریغ نمی کنند.

جالب است که این افراد قرار است با انتخاب مردم و رأی دادن در روز انتخابات، به عنوان نماینده مردم در شورا نقش ایفا نمایند اما خودشان این روزها قانون را رعایت نمی کنند.

تبلیغات پیش از موعد، غیر قانونی بوده و طبق نص صریح قانون انتخابات مستوجب برخورد مراجع نظارتی و قضائی خواهد بود.

برآیند اظهارنظر مسئولین اجرایی و نظارت بر انتخابات؛ برخورد جدی با متخلفین در زمینه آغاز تبلیغات انتخاباتی حکایت دارد.

پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در روز ۲۹ اردیبهشت امسال برگزار خواهد شد.

 

تازه های خبر
آمار وبسایت
  • بازدید امروز: 24
  • بازدید دیروز: 2093
  • کل بازدیدها: 1906905
وب لوکس موسسه خیریه آرزو وب لوکس وب لوکس وب لوکس وب لوکس
چندرسانه اي