ناماینده مردم شهرستان گرمی در مجلس شورای اسلامی گفت: باید ستادی تشکیل شود تا بر این امر نظارت داشته باشد و گرنه تا ابد مناطق محرم با بی‌بهره‌گی و فلاکت زندگی می‌کنند، ادامه داد: انتظار می‌رود که مسئولان در رابطه با اجرا و تحقق اقتصاد مقاومتی به شهرستانها و مناطق محروم کشور توجه ویژه داشته باشند.

میرزاده با سئوال از وزیر نیرو مبنی بر اینکه آیا اقتصاد مقاومتی در تهران نیز عملیاتی می‌شود، افزود: اقتصاد مقاومتی با شعار عملیاتی نمی‌شود چرا که با ورود اجناس خارجی در سطح کلان گرفته تا سنگ قبر در سطح خود می‌توان گفت ضربه‌ای به پیکره اقتصاد کشور وارد شده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون فرش و گلیم تولیدی ما در دستمان مانده و صادرات نداریم افزود: علاوه بر آن با واردات بی‌رویه نبود کارخانه‌های صنایع تبدیلی و … فقر به ویژه در منطقه گرمی بیداد می‌کند.

میر حمایت میرزاده با تأکید به اینکه در توزیع امکانات به مناطق محروم کشور اجحاف شده است، اضافه کرد: به عنوان مثال مردم منطقه مغان به جای مصرف کننده بودن تولید کننده هستند اما سهم اندکی از امکانات برده‌اند.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید فقط با تدبیر خود امیدواری را از مردم مناطق محروم گرفت،‌ تصریح کرد: ایجاد سدهای معیشتی را عملا در مناطق محروم خط زده‌اید که این غیرقابل قبول است.

وی افزود: متاسفانه برخی مدیران در جلسات ستاد راهبری تنها به ارائه آمار و ارقام و برگزاری جلسات و تصویب مصوبه‌ها در رابطه با اقتصاد مقاومتی اشاره می‌کنند که در واقع این موضوع سبب تحقق اقتصاد مقاومتی نمی‌شود و این اقدامات باید در مرحله عمل نشان داده شود که چند کارخانه و واحد تولیدی راکد در مناطق محروم آغاز به کار کرده و یا برای چند نفر اشتغال ایجاد شده است.

میرزاده با انتقاد از اینکه در سطح استانی و کشوری عملا هیچ اقدامی برای محرومیت‌زدایی منطقه گرمی انجام نشده است، تصریح کرد:  تا کی باید مردم این شهرستان در آرزوی آسفالت کوچه‌هایشان بماند که این حداقل‌ترین امکانات برای یک فرد است.

وی با بیان اینکه برای طرح مشکلات این شهرستان به چند وزیر نامه‌نگاری شده است، ادامه داد: به غیر از رئیس سازمان برنامه‌ریزی و مدیریت استان هیچ وزیری به درخواست‌ها و مکاتبات پاسخ نداده است.

نماینده مردم شهرستان گرمی افزود: مسئولان استانی و کشوری زمانی می‌توانند بگویند موفق عمل کردند که آمار کارخانه‌های تعطیلی که مجدداً فعال شده و آمار اشتغال را مطرح کنند.

میرزاده گفت: اقتصاد مقاومتی باید به گونه‌ای باشد که در مناطق محروم کشور به ویژه مناطق محروم استان اردبیل که شهرستان گرمی نیز جزو آنها به شمار می‌رود زندگی مردم تغییر یافته و مهاجرت کاهش یابد ولی تا به امروز چنین اتفاقی در شهرستان رخ نداده و برخی تنها برخی آمارها و وعده و وعیدها می‌دهند که این موضوع به تحقق اقتصاد مقاومتی کمکی نخواهد کرد.

وی ادامه داد: شاخص اگر توزیع مطالبات باشد بهتر است مناطق محروم را نیز در نظر بگیریم و خواهش می‌کنیم دیگر قضاوت از روی کاغذ را تمام کنید.

نماینده مردم شهرستان گرمی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مقام معظم رهبری ۱۶ سال قبل اعلام کردند که هر کس می‌خواهد محرومیت را ببیند به شهرستان گرمی سفر کند و این در حالی است که بعد از گذشت این همه مدت شهرستان گرمی و مردم آن از نبود بسیاری از امکانات رنج می برند و گرمی به عنوان یک نمونه کامل منطقه محروم قلمداد می‌شود.

ساوالان خبر