19:06:43 - شنبه 27 مه 2017
تبانی علیه «امید» و علی مطهری در مجلس
انتخابات هیأت رئیسه مجلس فردا برگزار می‌شود. جمع‌بندی‌ها نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان از چرخش یکباره علی لاریجانی به سمت اصولگرایان تندرو شوکه‌اند. به‌ویژه اینکه جلسه‌های پیاپی آنها با مستقلان ولایی بر حفظ وضع موجود تأکید کرده است.

ارس رسا به نقل از، روزنامه «شرق» نوشت: اصلاح‌طلبان خرسند از پیروزی پیاپی در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها، یکباره با لابی‌هایی در جهت تغییر هیأت رئیسه به نفع اصولگرایان مواجه شده‌اند. تیر و ترکش دیدار جمعی از نمایندگان مجلس با رئیس دولت اصلاحات حالا در انتخابات هیأت رئیسه مجلس به ظهور رسیده است؛ جایی که فراکسیون «مستقلان ولایی»، حامی علی لاریجانی، پس از آخرین نشستشان با فراکسیون اصولگرایان نزدیک به جبهه پایداری از ارائه فهرست مشترک خبر می‌دهند، آن‌هم در شرایطی که تا همین چند روز پیش توافق شده بود تا شکل و شمایل هیأت رئیسه کنونی حفظ شده و نهایت برای ورود زنان به هیأت رئیسه چانه‌زنی شود.

حالا بر اساس آخرین جمع‌بندی‌ها، گفته می‌شود مستقلان ‌ولایی و جبهه پایداری به فهرست مشترکی رسیده‌اند و فراکسیون امید نیز برای هر ١٢ کرسی انتخابات هیأت رئیسه مجلس فهرست جداگانه‌ای خواهد داد. اینها گمانه‌زنی‌های یک روز پیش از انتخابات هیأت رئیسه است. یکشنبه صبح صحن علنی مجلس شاهد برگزاری انتخابات هیأت رئیسه خواهد بود و باید دید تا آن موقع گزینه‌های دیگری روی میز خواهد آمد یا نه؟

اگر ماجرا این‌طور شود و لابی‌ها تا دقیقه ٩٠ بر همین منوال باشد، به احتمال امیدی‌ها نیز گزینه پیشنهادی مستقل خودشان را برای ریاست مجلس رو خواهند کرد. درهمین‌حال غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی، نایب‌رئیس فراکسیون مستقلان ولایی، به ایلنا خبر داده که با حذف مطهری از هیأت رئیسه مخالف است و با تمام توان از این الگوی آزادگی در مجلس دفاع خواهد کرد.

گویا گروهی از اصولگرایان به‌دنبال آن‌ هستند تا در دقیقه ٩٠ فرمان را به‌سوی دیگری بچرخانند و حذف علی مطهری از سوی اتاق فکری در این جمع کلید خورده است. درهمین‌حال، نمایندگان فهرست امید از رفت‌و‌آمد برخی وزیران نزدیک به حزب «اعتدال و توسعه» گله دارند و آن را در بروز یکباره سناریوی چرخش «مستقلان ولایی» به سمت جبهه پایداری‌ها بی‌تأثیر نمی‌دانند.

علی لاریجانی و فراکسیون متبوعش روز گذشته با جبهه پایداری‌ها دیدار کرده و حالا احتمالاتی برای لابی با هدفِ حضور حمید حاجی‌بابایی در هیأت رئیسه مجلس به گوش می‌رسد. تلاش اصولگرایان بر این متمرکز شده تا حاجی‌بابایی بر کرسی علی مطهری تکیه بزند. پس از دیدار جمعی از نمایندگان لیست امید با رئیس دولت اصلاحات، اصولگرایان تندروی مجلس از محمدعلی وکیلی و علی مطهری – اعضای هیأت رئیسه – به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت کردند.

علی مطهری خط قرمز فراکسیون امید است

غلامرضا حیدری، از نمایندگان پیشکسوت در مجلس دهم، به «شرق» می‌گوید: «حضور علی مطهری بسیار ارزشمند است. فراکسیون امید بنا ندارد از حضور مطهری در کرسی نواب رئیس کوتاه بیاید. در سال‌های گذشته اصولگرایانی دیدیم که در عمل اصلاح‌طلب محکمی شدند. در موضوع‌ آقای لاریجانی هم شاهد همراهی خوبی از جانب ایشان بودیم؛ اما از آن‌طرف برخوردهایی دیده شد که گویا نمی‌خواهند واقعیت حضور اصلاح‌طلبان و معتدلانی را که به اصلاح‌طلبی نزدیک هستند، بپذیرند. برای فراکسیون امید آقای علی مطهری خط قرمز است. مدت‌هاست شنیده می‌شود اینها بنا دارند مطهری را حذف کنند، اگر این ماجرا ادامه پیدا کند ما موضع خواهیم گرفت. جمع‌بندی کلی تا همین چند روز پیش حفظ وضعیت موجود هیأت رئیسه بود؛ اما اگر اینها بخواهند برنامه دیگری داشته باشند، برای هر ١٢ نفر فهرست داده می‌شود. اگر آنها توجه نکنند و تمامیت‌خواهی‌شان را دنبال کنند، احتمال اینکه آقای لاریجانی حذف شود نیز وجود دارد».

تغییر موضع یکباره

بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید نیز از تغییر دقیقه ٩٠ مذاکرات فراکسیون مستقلان ولایی با فراکسیون امید گله دارد و می‌گوید: «تا همین چندی پیش ما بر حفظ هیأت رئیسه کنونی تأکید می‌کردیم؛ اما حالا یکباره ورق برگشته و اینکه جبهه پایداری‌ها بخواهند با فراکسیون مستقلان – طرفدار لاریجانی – فهرست مشترک بدهند، برای ما معانی سیاسی مشخصی دارد. هنوز تا جمع‌بندی نهایی زمان مانده و امیدواریم اوضاع به سمت معقولی پیش برود».

عبدالکریم حسین‌زاده نیز به «شرق» می‌گوید: «ما بنا داشتیم با کمترین تنش و هزینه سیاسی رأی‌گیری برای هیأت رئیسه را دنبال کنیم. حفظ وضعیت کنونی در دستور کار ما بود؛ اما اصولگرایان یکباره تغییر موضع دادند که شاید یکی از دلایل آن نگرانی‌ها از پیروزی اخیر اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراها بوده است. امیدواریم بزرگان اصولگرا موجب نشوند جمع‌بندی‌های پیشین مبتنی بر گفت‌وگو و مذاکره ما به سمت‌و‌سوی دیگری میل پیدا کند».

سه جلسه فراکسیون امید و مستقلان

فراکسیون امیدی‌ها در هفته‌های اخیر مدام با فراکسیون حامی علی لاریجانی در مجلس جلسه‌های هم‌اندیشی داشته‌اند. نخستین جلسه با حضور محمدعلی وکیلی، پروانه سلحشوری، محمدرضا تابش، الیاس حضرتی و عبدالکریم حسین‌زاده در مرکز پژوهش‌های مجلس و با حضور کاظم جلالی، نماینده حامی علی لاریجانی برگزار شد. در آن جلسه بنا بر این بود تا هیأت رئیسه کنونی حفظ شود.

جلسه بعدی فراکسیون امید مجلس با بهروز نعمتی، دیگر نماینده نزدیک به علی لاریجانی و با هدف حفظ وضعیت کنونی هیأت رئیسه و تلاش برای ورود یک نماینده زن به هیأت رئیسه برگزار شد. جلسه سوم رایزنی‌ها در خلال برگزاری نشست علنی مجلس نشان از آن داشت که ورق تا حدودی بازگشته و «مستقلان ولایی» زمزمه‌هایی از ورود نمایندگان فراکسیون اصولگرایی در هیأت رئیسه بر زبان آوردند. در جلسه فراکسیون امید با علی لاریجانی نیز به صراحت از حضور حمید حاجی‌بابایی در هیأت رئیسه سخن به میان آمد. آن هم جایگزینی او با علی مطهری. فراکسیون امیدی‌ها این پیشنهاد را نپذیرفته و آن را تهدید وضعیت کنونی نواب هیأت رئیسه دانستند.

نگرانی از پیروزی اصلاح‌طلبان

روز گذشته نیز نشست مشترکی میان فراکسیون مستقلان ولایی و فراکسیون اصولگرایی برگزار شد. در آن نشست یکی از اعضای فراکسیون امید به‌عنوان مستمع حاضر شده بود. برخی اصولگرایان می‌گویند این نشست رسمی نبوده و صرفا جلسه‌ای برای رایزنی مقدماتی است. با این حال جمع بندی‌ها نشان داد که این دو فراکسیون برای ارائه فهرست مشترک ۶-۶ به توافق رسیده‌اند.

«امیدی»‌ها تأکید دارند که اگر مواضع فراکسیون نزدیک به لاریجانی همین باشد، آنها نیز به جای توافق بر هیأت رئیسه موجود، دست به کار شده و فهرستی تازه رو خواهند کرد. یکی از نمایندگان فراکسیون امید تأکید دارد که این جمع‌بندی نه جمع‌بندی دیروز که به احتمال زیاد سناریوی هفته پیش اصولگرایان برای تبانی علیه فهرست امید بوده است. او پیروزی قاطع اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر را در موضع‌گیری عجیب رئیس مجلس دخیل می‌داند.

انتخابات هیأت رئیسه مجلس فردا برگزار می‌شود. جمع‌بندی‌ها نشان می‌دهد که اصلاح‌طلبان از چرخش یکباره علی لاریجانی به سمت اصولگرایان تندرو شوکه‌اند. به‌ویژه اینکه جلسه‌های پیاپی آنها با مستقلان ولایی بر حفظ وضع موجود تأکید کرده است. حالا در وضعیتی که فراکسیون امیدی‌ها در وزن‌کشی هیأت رئیسه پیش نتوانستند برای ریاست مجلس قد علم کنند، باید دید در وضعیت کنونی به چه شکل برای رأی‌آوری مسعود پزشکیان یا گزینه‌های دیگر ریاست سهم‌خواهی خواهند کرد.

نزدیک به ۴٠ نماینده مستقلی که آرای مشخصی در وزن‌کشی‌های سیاسی مجلس ندارند، کار اصلاح‌طلبان را برای پیش‌بینی وزن‌کشی سیاسی خود در انتخابات آتی هیأت رئیسه دشوار کرده است.

تازه های خبر
آمار وبسایت
  • بازدید امروز: 528
  • بازدید دیروز: 2159
  • کل بازدیدها: 5182921
وب لوکس موسسه خیریه آرزو وب لوکس وب لوکس وب لوکس وب لوکس
چندرسانه اي