۱۰:۲۳:۳۹ - پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵
دل‌هایی شکسته؛ تاوان نگاه‌هایی سنگین
شعار “امکان دسترسی برای همه در هزاره جدید” دینی است که تا به این لحظه در حق بسیاری از معلولان اداء نشده است.

به گزارش ارس رسا، گرچه از سالها پیش عنوانی مبنی بر “امکان دسترسی برای همه در هزاره جدید” ارائه شده و دهان به دهان در بین مردم چرخید و بعد از آن نیز قرار بر این شد تا ملاک و معیار سنجش در بین افراد عادی و معلولان فقط انسانیت باشد و معلولیت نابرابری تلقی نشود، اما امروزه باز هم شاهد هستیم که این امر آن طور که باید جا نیفتاده و همچنان برخی کم‌مهری‌ و بی‌مهری‌هایی نسبت به افراد معلول در گوشه و کنار این جامعه پرآرمان به چشم می‌خورد.

یکی از اقشار جامعه که می‌توان گفت این روزها با بی‌مهری‌های کم و بیشی مواجه شده و حتی در برخی موارد مورد کم‌توجهی و بی‌توجهی قرار می‌گیرند، قشر معلولان در جامعه هستند که یا به دلایل مادرزادی یا به صورت اکتسابی در اثر سانحه و حادثه دچار معلولیت شده‌اند اما باید دقت داشته باشیم که نمی‌توان به همین دلیل القاب و اسمای غیرعادی را به آن‌ها نسبت داد چرا که همین افراد در بسیاری از مواقع به وضوح نشان داده‌اند که می‌توانند در بیشتر زمینه‌ها حتی بهتر یک فرد عادی ظاهر شده و افتخارآفرین باشند.

در حال‌حاضر ۱۹ هزار و ۵۰۰ معلول زیرپوشش بهزیستی استان اردبیل قرار دارند که ۱۰۰ درصد این تعداد زیرپوشش بیمه درمان بوده و می توانند در مواقع لازم برای پرداخت هزینه‌های درمان از صندوق هزینه درمان تسهیلاتی را با سود ۴ درصدی دریافت کنند.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل بیان کرد: هم‌اکنون ۵۳ درصد از اماکن عمومی استان اردبیل به دلیل استفاده بهتر معلولان از این اماکن مناسب‌سازی و در اختیار این قشر قرار گرفته است ;i در چند سال اخیر اقدامات بسیار سازنده‌ای در این راستا از سوی بهزیستی استان انجام شد که تشکیل کمیته مناسب‌سازی فضای شهری با ریاست شخص استاندار یکی از عمده این خدمات به قشر معلول است.

وی رتبه فضاهای مناسب‌سازی شده ادارات استان اردبیل را در بین ادارات کشوری جایگاه سوم عنوان کرد و افزود: در حال‌حاضر با اندک اقدامات انجام شده در این راستا ادارات، نهادها و سازمانهای عمومی استان اردبیل توانسته در بین ادارات کشوری رتبه سوم را به خود اختصاص دهد.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی را از ارکان مهم در مناسب سازی و نیز نوع معاشرت موفق افراد معلول با مردم عادی دانست و اظهار داشت: در این راستا باید تلاش داشته باشیم تا با فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مناسب در بین آحاد مردم جوی بدون تنش را برای اقشار دارای معلولیت رقم بزنیم که نیاز است تا در این راستا علاوه بر تعامل سایر نهادها مردم نیز به جد وارد شوند.

واگذاری ۳۷۹ واحد مسکونی به خانواده‌های چندمعلول

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل از احداث، تکمیل و واگذاری ۳۷۹ واحد مسکونی به خانواده‌های معلولان خبر داد و افزود: در بخش روستایی ۳۰ واحد در دست  احداث بوده که از این تعداد ۳ واحد با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۵ درصد در حال تکمیل پروسه عملیات بوده که این واحدها در قالب مجتمع مهر در شهرستانهای اردبیل، پارس‌آباد، بیله‌سوار و مشگین‌شهر در دست اجرا و در آستانه تحویل به خانواده‌هاست.

ستاری تصریح کرد: خوشبختانه در احداث این واحدها مشکل چندانی مطرح نبوده اما یک مشکل جزئی در پروژه میراشرف وجود دارد که این پروژه ۲۳۰ واحدی با پیشرفت ۹۷ درصد به دلیل انصراف پیمانکار از ادامه عملیات اجرایی آن در انتظار عقد قرارداد با یک پیمانکار جدید برای ادامه روند عملیات اجراست که در حال حاضر بهزیستی به صورت مستقیم از طریق دادگستری استان پیگیر این قضیه است.

رقیه دانشور، والدین یکی از معلولان ۸ ساله که تحت پوشش بهزیستی است در شرح وضعیت معلولیت آیلار، دختر خود در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: آیلار از ۲ ماهگی هیچ واکنشی به صداهای پیرامون خود نشان نداد که این امر در بین خانواده نگرانیهایی را ایجاد کرد و در نهایت ما بعد از آزمایشات و سنجشهای زیادی متوجه معلولیت آیلار از ناحیه گوش شدیم.

وی بیان کرد: با اینکه معلولیت آیلار شدید نبود اما در طول دوره درمان با وجود کمکهای زیادی از سوی مددیاران بهزیستی و اختصاص بخشی از هزینه‌های درمان از صندوق حمایت از معلولان اما بازهم سختیهایی در این مسیر وجود داشت.

دانشور افزود: اگر مشارکت بین خانواده و بهزیستی نباشد بی‌شک هیچ یک از معلولان در طول دوره درمان به موفقیت مطلوبی دست نخواهند یافت که در این زمینه سهم مشارکت خانواده‌ها بیش از ۷۰ درصد است تنها ۳۰ درصد مشکلات و مسئولیتها بر دوش بهزیستی است که تلاش مسئولان در این زمینه قابل تقدیر است.

این مادر حرفهای خود را ادامه داد و در ظاهر هیچ نگرانی از آینده دختر ناشنوای خود نداشت اما به وضوح می‌شد به عنوان یک مادر رگه‌هایی از نگرانی و حسرت شنیدن پژواکهای محیط اطراف توسط دخترش را در چهره و نگاه مادرانه‌اش دید.

این مادر توانا در آخر با آنکه بغض مسیر کلمات و سخنش را گرفته بود و به زحمت می‌توانست از حسرتها و آرزوهای آیلار به ما بگوید، گفت: هنگامی که آیلار به عنوان یک هم‌بازی با هم سن و سالهای خود مشغول به بازی می‌شود گاهی نگاه والدین بچه‌ها نسبت به آیلار مرا به شدت آزار می‌دهد اما با همه این سختی‌ها من در کنار دخترم می‌مانم تا آیلار همگام با من و در کنار من به موفقیتهایی که آرزوی خودش و من بوده و هست دست یابد.

ارائه مشاوره‌های ژنتیک به ۶۰ هزار نفر در استان

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: در سال گذشته ۶۰ هزار نفر از مردم استان اردبیل قبل از ازدواج در برنامه‌های مشاوره ژنتیک و آگاه‌سازی بهزیستی مشارکت مطلوبی داشتند.

ستاری تصریح کرد: ۲ هزار نفر از زوجهای جوان قبل از ازدواج تحت مشاوره ژنتیک قرار گرفتند که این امر برای جوانهایی که سطح آگاهی بالایی نسبت به برخی ازدواجهای استثنا از قبیل ازدواج فامیلی دارند بیش از پیش توصیه می‌شود که این امر نیز نیاز به فرهنگ‌سازی عمیق در بین آحاد مردم دارد.

وی افزود: گسترش و افزایش برنامه‌های آگاه‌سازی در قبال کاهش معلولیت به ویژه در ازدواجهای فامیلی یکی از ضرورتهای کنونی است که باید علاوه بر مسئولان خانواده‌ها نیز دقت و توجه بیشتری داشته باشند چرا که می‌توان با انجام اقداماتی به موقع از بروز بسیاری از مشکلات و عواقب گاهی جبران‌ناپذیر جلوگیری به عمل آورد.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل در خصوص معلولان ذهنی و شیوه درمان این قشر بیان کرد: گفتار درمانی، شنیداری درمانی و کار درمانی از عمده اقدامات و برنامه‌های در دست اجرای بهزیستی برای قشر ویژه معلولیتهای ذهنی است که در حال‌حاضر توسط انجمنهای ویژه زیرنظر اداره کل اداره و انجام می‌شوند.

ستاری ایجاد کارگاه‌های تولیدی و حمایتی از این قشر را یکی دیگر از اقدامات انجام گرفته در این راستا دانست و اظهار کرد: ما با انجام اقداماتی از این قبیل سعی داریم تا معلولان را به سمت عادی سازی سوق دهیم که بی‌شک این اقدامات زمانی کارساز خواهد بود که خود فرد معلول به همراه خانواده همکاری لازم را داشته باشد که خوشبختانه تاکنون نیز این تعاملات در سطح بسیار بالایی انجام شده و نتایج مثبت آن نیز به وضوح هم از سوی خانواده‌ها و هم از سوی بهزیستی قابل مشاهده بود.

مادر یکی دیگر از معلولان با ابراز نگرانی از معلولیت فرزند بیان کرد: امیر مهدی با وجود معلولیتی از ناحیه گوش و انجام غربالگری و تحت نظر و درمان قرار گرفتن اما هنوز هم کاملا خوب نشده است باوجود اینکه در سن ۶ سالگی ما متوجه نقص شنوایی در وی شدیم و اقدامات درمانی را سریع آغاز کردیم اما تا به امروز نتایج دلخواهی به دست نیامده است.

وی گفت: امیرمهدی در کنار کم شنوایی یک اختلال همراه نیز دارد که همین باعث نگرانی من از آینده او شده است چرا که امیرمهدی شاید بتواند با کم شنوایی خود کنار بیاید اما به تبع نمی‌تواند با اوتیسم خود کنار بیاید که امیدواریم با وجود حمایتهای مسئولان نه تنها از امیرمهدی این حمایتها همواره و کیفی باشد.

ایجاد ۴۰۰ فرصت شغلی برای معلولان

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل اظهار کرد: در ۷ ماهه نخست سال ۴۰۰ فرصت شغلی جدید برای معلولان عزیز استان ایجاد شد که که در برش استانی سهم استان اردبیل ۶۳۲ نفر بوده که این تعداد شامل زنان سرپرست خانوار، معتادان، معلولان و دیگر افراد بی بضاعت و دارای شرایط خاص می‌شود و تنها به معلولان تعلق ندارد.

ستاری افزود: باتوجه به اینکه بحث اشتغال و ایجاد فرصتهای شغلی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های قشر معلول در جامعه و به تبع در استان اردبیل است ما سعی داریم تا با ایجاد فرصتهای شغلی مناسب و پایدار از نیروهای مستعد تحت نظر بهزیستی در این فرصتها استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: اشتغال معلولان در واحدهای تولیدی واجد شرایط و کارخانه‌های سطح استان اصلی‌ترین دغدغه در حال‌حاضر بهزیستی است که ما سعی داشتیم همواره با جذب افرادی که استعدادیابی شده‌اند دغدغه اشتغال را در بین این افراد به حداقل میزان تنزل دهیم که خوشبختانه می‌توان گفت تا به امروز کم و بیش در این راستا موفق بوده‌ایم.

دل‌هایی شکسته؛ تاوان نگاه‌هایی سنگین

یکی از عمده مشکلات کنونی معلولان جامعه ما معطوف بودن نگاهی ترحم‌آمیز و در برخی موارد حتی تحقیرآمیز به آن‌هاست که همین امر باعث شده تا افراد معلول در مواجه با اجتماع این محیط را پس زده و در نهایت انزوانشینی و گوشه‌گیری را پیش بگیرند که به هر حال این نوع از برخورد با قشر معلول جامعه به هیچ وجه پسندیده نبوده و لازم است همگی ما به عنوان شهروندان این جامعه بیشتر در این موضوع تامل کنیم.

باتوجه به این امر که یکی از مشکلات افراد دارای معلولیت برخورد و نگاه‌های ترحم‌آمیزی است که متاسفانه ریشه فرهنگی دارد و در ردیف اولین مشکلاتی است که معلولان از دوران کودکی با آن مواجه هستند که حتی در بیشتر موارد مشاهده می‌شود که مدیران مراکز آموزشی از پذیرش این عزیزان برای تحصیل در مرکز تحت مدیریت خودشان ممانعت می‌کنند اما خوشبختانه این مشکل اساسی مدتی هست که به ندرت خود را در جامعه نشان می‌دهد چرا که هم اکنون بیشتر افراد معلول در مراکز آموزشی استثنایی و مختص همین قشر به فعالیت پرداخته و تحصیل می‌کنند و کمتر می‌توان شاهد حضور این افراد در مدارس عادی بود.

در این میان این وظیفه ما و شماست که نباید فراموش کنیم تنها تفاوت این افراد به یک نقص ژنتیکی، عضوی یا عصبی مربوط می‌شود که نمی‌توان آن‌ را دلیل تمایز یا برتری سایر افراد عادی بر این قشر تلقی کرد و باید همه ما بدانیم که مرز بین سلامتی و معلولیت فقط یک تفاوت جزئی است و نباید آن را بیش از حالت حقیقی بزرگنمایی کرد..

گاهی هم توانمندی‌های افراد معلول آنطور که باید شاسته معرفی نمی‌شود و این موضوعی است که بیشتر معلولان و به ویژه معلولان استان اردبیل بشدت از آن رنج می‌برند که در این زمینه معمولا مدیران دستگاه‌های اجرایی سعی در جذب نیروهای مردمی و انسانی عادی را دارند اما در این میان هیچ توجهی به استعداد یا توانایی از سوی مسئولان به امر توانایی ذاتی نمی‌شود و این مدیران شواهد بصری در نیروی توانی و جسمانی را مهری برای حقیقت تصمیمات خود دانسته و چشم به روی تمام توانمندی‌های افراد معلول می‌بندند.

اما در آخر، چه آسان می‌شود انسان بود، خوب بود و خوبی کرد کافی است فقط بهانه‌ای در این میان باشد و تو عاشقانه، انسان‌دوستانه و با تمام وجود عشق بورزی؛ چه بسا که هم‌اکنون در محیط پیرامون ما کم نیستند افرادی که فقط به کمی توجه نیاز دارند و به اینکه ما با نگاههایمان رنجیده خاطرشان نکنیم.

چه خوب است بدانیم هیچ انسانی را به خاطر معلولیت کمتر از خود نبینیم، چرا که معلولیت پایان راه نیست و انسانیت به روح انسان است نه به توانایی جسمانی..!

گزارش از نوشین سلامت/تسنیم

تازه های خبر
آمار وبسایت
  • بازدید امروز: 874
  • بازدید دیروز: 1631
  • کل بازدیدها: 1252045
وب لوکس موسسه خیریه آرزو وب لوکس وب لوکس وب لوکس وب لوکس
چندرسانه اي