18:00:27 - شنبه 6 مه 2017
متن توافق روسیه، ایران و ترکیه در باره سوریه منتشر شد
مسکو – ایرنا – وزارت خارجه روسیه متن توافق این کشور، ایران و ترکیه را که دربرگیرنده تشکیل مناطق کاهش تنش در سوریه و حاصل مذاکرات دو روزه آستانه پایتخت قزاقستان است، منتشر کرد.

به گزارش ارس رسا به نقل از ایرنا، حسین جابری انصاری و سدات اونال معاونان وزارت خارجه ایران و ترکیه و الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه، عصر پنجشنبه و در پایان نشست سوری-سوری در پایتخت قزاقستان، تفاهم نامه تشکیل چهار منطقه کاهش تنش در سوریه را امضا کردند.
در بیانیه روز شنبه وزارت خارجه روسیه آمده که تفاهم نامه شش بندی مسکو، تهران و آنکارا به عنوان طرف های ضمانت روند مذاکرات آستانه، پیروی از قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه است.
در بند اول تفاهم نامه نوشته شده است: با هدف کاهش زودهنگام خشونت ها، چهار منطقه در استان های ادلب، بخش هایی از حمص، غوطه شرقی، درعا و قنیطره ایجاد می شود.
توقف همه اقدام های جنگی بین طرف های مناقشه شامل نیروهای دولتی و معارضان پیوسته به آتش بس، تسهیل دسترسی ساکنان به کمک های انسانی، بازسازی زیرساخت ها، تامین شرایط ارائه کمک های پزشکی و بازگشت آوارگان در بند دوم تفاهم مورد تاکید قرار گرفته است.
در بند سوم نیز ایجاد کمربند امنیتی برای جلوگیری از بروز وقایع و حوادث از جمله برخوردهای جنگی بین طرف های مناقشه در امتداد مرزهای مناطق کاهش تنش در نظر گرفته شده است.
فعالیت ایستگاههای بازرسی و گذرگاهها همراه مقرهای ویژه نظارت بر آتش بس از تدابیر پیش بینی شده در بند چهارم تفاهم نامه نشست آستانه است.
در بند پنجم نیز آمده است: کشورهای ضامن آتش بس (روسیه، ایران و ترکیه) متعهد می شوند، همه تدابیر لازم را در چارچوب تامین شرایط ایجاد مناطق امن برای تمامی طرف های مناقشه بکار گیرند. اقدام های لازم با هدف ادامه مبارزه ضدتروریستی علیه داعش، جبهه النصره و همه گروههای مرتبط با آنها اعمال می شود و همزمان تلاش ها برای پیوستن گروههای معارض به آتش بس ادامه می یابد.
در بند ششم تفاهم نامه نشست آستانه در باره سوریه نوشته شده است: برای تعیین مرزهای مناطق کاهش تنش، کمربندهای امنیتی و حل مسائل فنی و عملیاتی، سه کشور ضامن گروه کاری تخصصی تشکیل می دهند و اقدام های لازم را برای تهیه نقشه این محدوده ها انجام می دهند.
به گزارش ایرنا، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از توافق سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای ایجاد مناطق امن در سوریه و تعهد همه طرف ها به کاهش استفاده از تسلیحات و دسترسی بی قید و شرط و سریع سوری ها به کمک های بشردوستانه استقبال کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل، در بیانیه ای که دبیرکل این سازمان پس از توافق ایران، روسیه و ترکیه برای ایجاد مناطق امن در سوریه صادر کرد، ضمن استقبال از تعهد همه طرف ها برای ارایه کمک های پزشکی و دارویی به شهروندان سوری، گفت، سازمان ملل به حمایت از کاهش درگیری ها در چارچوب قطعنامه های شورای امنیت درباره سوریه ادامه می دهد و از مذاکرات آستانه حمایت می کند.
گوترش همچنین از تاکید نشست آستانه بر اهمیت بنیادی راه حل سیاسی و حمایت کامل این نشست از روند مذاکرات ژنو در چارچوب قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل تقدیر کرد.
در چهارمین دور از مذاکرات دو روزه سوری آستانه که به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه شکل گرفته، مسائل مختلفی برای حل سیاسی بحران سوریه با حضور هیات های دولتی و نمایندگان مخالفان، دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه، هیات های نظارتی آمریکا، اردن و همچنین قزاقستان به عنوان میزبان بررسی شد.

تازه های خبر
آمار وبسایت
  • بازدید امروز: 459
  • بازدید دیروز: 2159
  • کل بازدیدها: 5182852
وب لوکس موسسه خیریه آرزو وب لوکس وب لوکس وب لوکس وب لوکس
چندرسانه اي