۱۸:۱۱:۵۶ - چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷
در حاشیه واگذاری شرکت مغان به مالک شیرین عسل؛
نشست سه جانبه استاندار با مالک شیرین عسل و مدیران و پرسنل کشت و صنعت مغان
در نشست سه جانبه میان استاندار،مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره و مدیران بخش های مختلف شرکت مغان و مالک شیرین عسل چه گذدشت؟

 

 

ارس رسا گزارش میدهد:روز چهارشنبه مصادف با حضور خریداران شرکت مغان در کشت و صنعت مغان،فرمانداری شهرستان پارس آباد میزبان رویدادها و اتفاقات مهم و سرنوشت سازی بود که نشست سه جانبه فوق الذکر یکی از این رویدادهای مهم تاریخی در این شهرستان می باشد.

در این نشست که عمدتا به دلیل حواشی بوجود آمده مابین نمایندگان شیرین عسل و کارکنان شرکت مغان در اداره مرکزی تشکیل یافته بود،دو طرف در حضور استاندار و دیگر مدیران استانی و شهرستانی از جمله فرماندار شهرستان پارس آباد،معاون استاندار،فرمانده نیروی انتظامی استان اردبیل،مدیر کل اطلاعات استان،مدیر امور اراضی استان و بخشداران تابعه پارس آباد برگزار شد ، طرفین به بیان دیدگاههای خود پرداخته و تبادل نظر کردند.

در این نشست بهنام جو از عدم توانایی دولت در مدیریت بنگاههای اقتصادی سخن گفت و گفت: اکنون دنیا به سمت اقتصاد خصوصی حرکت میکند و با واگذاری بنگاهها و زیرساخت ها به افراد توانمند و خلاق درصدد تامین نیازها و ریشه کن کردن بیکاری سرمایه گذاری میکنند.

استاندار اردبیل تصریح کرد: واگذاری منابع و زیرساخت های دولتی به بخش خصوصی جزو اهداف و سیاست های دولت و نظام است که در قالب اصل ۴۴ قانون اساسی تببین و تعمیم شده است.

رئیس شورای اداری استان اردبیل با بیان اینکه واگذاری شرکت مغان بر اساس فرایند قانونی واگذار شده است اظهار داشت: به دلیل عدم تایید اهلیت خریداران اول و دوم دولت از واگذاری شرکت به آنان خودداری کرد اما کارنامه و سوابق شیرین عسل برای همه شفاف و مبرهن است و آوازه وی در کشورهای اروپایی نیز پیچیده است و یک امتیاز بزرگ برای استان محسوب می شود.

بهنام جو اظهار داشت: ما مدافع حقوق کارکنان و پرسنل شرکت مغان هستیم و حقوق و مزایای هیچ یک از پرسنل شرکت چه رسمی و چه پیمانی و مدت معین کاهش نخواهد یافت،بلکه با افزایش بهره وری و راندمان شرکت حقوق و مزایا نیز افزایش خواهد یافت.

وی بابیان اینکه بهره بردرای از ظرفیت ها و پتانسیل های افراد حقیقی و حقوقی باید به نحو احسن در دستور کار قرار بگیرد،تصریح کرد: ظرفیتی بوجود آمده است که یک فرصت استثنایی، هم برای دولت و هم برای مردم است و باید با همکاری و مساعدت هم، از این فرصت استفاده کنیم تا مشکلات اقتصادی منطقه را کاهش دهیم.

استاندار گفت: با تغییر و تحولاتی که در شرکت مغان در حال رخ دادن است، افق روشنی را برای آینده این منطقه متصور هستیم و ظرفیت اشتغال در این شرکت را تا مرز ده هزار نفر پیش بینی می کنیم.

بهنام جو فرمایشات رهبر کبیر انقلاب را چراغ راهی برای رسیدن به افق های دور دست دانست و افزود: کسانی در داخل و خارج هستند که منتظر اضمحلال و فروپاشی نظام و انقلاب هستند و مشکلات اقتصادی کشور را دستاویزی برای اهداف و سیاست های نامشروع خود قرار داده اند و چشم دیدن توسعه استان و کشور را ندارند،لذا باید دست به دست هم دهیم تا شکوفایی و رونق اقتصادی منطقه را فراهم نماییم.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: کشت و صنعت قابل مقایسه با هفت تپه نیست و خریدار کشت و صنعت نیز قابل مقایسه با خریدار هفت تپه نیست و بر روی جزئیات و مفاد قرارداد به طور دقیق کار شده و هیچ نگرانی از بابت فروش اراضی شرکت یا نقل و انتقال اموال منقول و غیر منقول وجود ندارد و این مسائل در قرارداد به صراحت بیان شده است،خریدار ۱۲ سال تعهد به اجرای مفاد قرارداد داده است و در صورت عدم اجرای مفاد آن مزایده ملغی و به شخص حقیقی و حقوقی دیگر واگذار خواهد شد.

بیان دیدگاهها و نظرات مدیر عامل، هیئت مدیره و پرسنل شرکت مغان

پس از پایان سخنان استاندار،مدیر عامل و عضو هیئت مدیره و تعدادی از مدیران بخش های مختلف شرکت مغان نیز به تبیین دیدگاهها و نظرات خود پرداختند که متن آن به شرح زیر است:

عبادالهی مدیر زراعت شرکت مغان از تلاش و زحمات پرسنل شرکت مغان در طول چهل سال اخیر سخن گفت و گفت: شرکت مغان از بدو تاسیس تا کنون به دست کارگران و پرسنل بومی زحمتکش و دلسوز اداره شده و کارکنان این شرکت با چنگ و دندان این شرکت را حفظ کرده و به این مرحله رسانده اند و بر خاک و سرمایه و تجهیزات و زیر ساخت این شرکت ارق و تعصب خاصی دارند و با گوشت و پوست و خون این مردم آمیخته است.

وی واگذاری این شرکت به یک سرمایه گذار و اقتصاد شناس کاربلد و زبده را که در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی صورت می گیرد،مایه مباهات و خوشحالی پرسنل خدوم این شرکت دانست و گفت: دغدغه پرسنل شرکت و همکاران بنده از باب فروش این مجموعه عریض و طویل نیست بلکه آگاهی و اطلاع از آینده و سرنوشت خو در این شرکت است که بعد از واگذاری به چه صورت خواهد شد.

طلوعی مدیر اداری این شرکت نیز به پیش بینی قانون و تعیین تکلیف پرسنل در شرایط مشابه اشاره کرد و گفت: قانون ۴ گزینه و راه حل را برای چنین مواقعی در نظر گرفته است که دغدغه پرسنل عدم نعیین تکلیف قبل از واگذاری از سوی دولت و شرایط بازنشستگی و حقوق مزایا است.

شریفی مدیر کارخانه قند مغان نیز از سابقه ۲۶ ساله خود در این مجتمع خبر داد و افزود: اگر چه ما از بابت فروش شرکت مغان و واگذاری آن به بخش خصوصی و یک فرد توانمند خوشحال هستیم و ابراز رضایت داریم اما با این حال خواسته یا نا خواسته سرنوشت ما با این شرکت گره خورده است و می بایست به وضعیت پرسنل شرکت رسیدگی و تعین تکلیف شود.

مسئول حراست شرکت مغان دغدغه پرسنل شرکت مغان را انکار ناپذیر خواند و تصریح کرد: اگر این موضوع قبل از واگذاری تعیین تکلیف می شد قطع به یقین دغدغه ها و نگرانی کارکنان و خانواده های آنان نیز برطرف می شد.

نگاهی نایب رئیس هیئت مدیره بر تسهیل روند خصوصی سازی و اجرای اصل ۴۴ قانون بنابر وظایف ذاتی هیئت مدیره تاگید کرد و گفت: تا این لحظه به تمامی وظایف خود در خصوص هموارکردن زمینه برای نظارت دقیق بر اسناد شرکت توسط ضابطین قوه قضائیه و بازرسی و نهادهای نظارتی عمل کرده ایم و در اختیار ناظران قرار دادیم.

نایب رئیس هیئت مدیره شرکت مغان به نگرانی پرسنل در خصوص عدم تکرار خاطره تلخ نیشکر هفت تپه اشاره کرد و گفت: هر چند ضمانت ها و تمهیدات لازم در این فرایند در نظر گرفته است،اما مستحضر باشید که تمام تمهیدات در خصوص نیشکر هفت تپه نیز پیش بینی شده بود اما باز خصوصی سازی در این شرکت به یک نوستالوژی تلخ مبدل شد.

وی گفت: اتفاق امروز صبح به خاطر دغدغه پرسنل از آینده شغلی خود حادث شد و اگر مسائل و مشکلات پرسنل شفاف سازی و تفهیم شود موضوع به راحتی حل می شود.

حق و حقوق کارگر مبنای کار ماست

پس از قرائت سخنان پرسنل و مدیران شرکت مغان، یونس ژاله مالک شرکت کشت و صنعت مغان و مدیر عامل شیرین عسل دیدگاههای خود را در خصوص مطالبات حاضرین ابراز داشت.

مالک جدید شرکت مغان ظهور و بروز شایعاتی مبنی بر اخراج یا تعدیل و حتی درگیری با پرسنل اداری توسط هیئت شیرین عسل را فاقد وجاحت قانونی دانست و افزود: من متاسفم که این بحث ها اشاعه پیدا میکند ما نه چنین قصد و غرضی داریم و نه به چنین مسائلی دامن می زنیم! و نه اجازه این کار را به همکاران خود می دهیم.

ژاله تصریح کرد: من متعجبم این سخنان از کجا نشات میگیرد و چرا اینها فکر میکنند من حقوق پرسنل را کاهش میدهم در حالی که بنده ۱۵ هزار پرسنل دارم و بر وضعیت گرانی بازار واقف هستم و حقوق همه آنها از حقوق فعلی پرسنل کشت و صنعت مغان بیشتر و بالاتر است.

مدیر عامل شیرین عسل ابراز داشت: ما باید دست به دست هم دهیم تا این مجموعه را از فلاکت و رکود و ورشکستگی نجات دهیم و به اتفاق همدیگر این شرکت را در دنیا زبانزد نماییم و سود و بهره وری آن را چندین برابر کنیم تا اشتغال بیشتر ایجاد کرده و صادرات محور شویم.

او با بیان اینکه برخی ها در صدد تحمیل ذهنیت مسموم بر افکار عمومی هستند،خاطر نشان ساخت: باید با سالم سازی فضا و تفاهم و همکاری به دیدگاه مشترک دست یابیم و نظرات خود را باهمدیگر وفق دهیم و از ایجاد تنش،شکاف ، دو دستگی و اختلاف نظر بپرهیزیم تا مجموعه ای موفق و پویا داشته باشیم.

لازم به توضیح است که در پایان این نشست،طرفین ضمن تاکید بر تفاهم و همکاری نزدیک،بر توسعه و ارتقاء سطح کمی و کیفی شرکت مغان تاکید کردند.

این نشست در حالی پایان پذیرفت که مقرر گردید روند نقل و انتقال شرکت با همکاری پرسنل شرکت مغان و خریدار جدید از یوم بعدی تسهیل و به اجرا گذاشته شود.

گزارش : رضا امیرپور

تازه های خبر
آمار وبسایت
  • بازدید امروز: 41
  • بازدید دیروز: 2768
  • کل بازدیدها: 2044546
وب لوکس موسسه خیریه آرزو وب لوکس وب لوکس وب لوکس وب لوکس
چندرسانه اي