۱۷:۲۱:۰۰ - پنج شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶
دکتر جعفرپور رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان پارس آباد:
با توجه به آنالیزهای انجام یافته آب ارس بلحاظ بهداشتی کاملا سالم است
دکتر جعفرپور:با توجه به آزمایشان مکرر که در راستای بهداشتی بودن آب شرب صورت گرفته است،نشانگر بهداشتی بودن آن است و شایعاتی که در خصوص کثرت سرطان گوارش در شمال استان است،نه تنها مربوط به آب پارس آباد، بلکه بر اساس اذعان کارشناسان خاک، این بیماری به دلیل وجود سرب در لایه های زیرین خاک(کود و سم موجود در اراضی کشاورزی با آب موجود در مزارع مخلوط شده و در زمین رسوب میشود) و عواملی همچون استشمام بوی کود و سم و مصرف بیش از حد پنیر خیکی و دیگر موارد اقلیمی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ارس رسا ؛ کنفرانس مطبوعاتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان پارس آباد روز شنبه ۱۸ بهمن ماه با حضور رئیس شبکه،ریاست بیمارستان و رئیس اورژانس و معاونت شبکه در سالن کنفرانس شبکه بهداشت و درمان برگزار شد.

دکتر اباذر جعفرپور مدیریت شبکه بهداشت و دمان شهرستان پارس آباد طرح تحول سلامت در وزارت بهداشت را انقلابی در زمینه پزشکی درمانی در کشور عنوان کرد و افزود: طرح تحول سلامت تحمیل هزینه های سنگین از دوش مردم را به میزان ۷۰ درصد کاهش داد و در حال حاضر بیمارانی که به بیمارستانهای دولتی مراجعه میکنند تنها ۳۰درصد هزینه های چند سال قبل را تقبل میکنند که این یک انقلاب در زمینه بهداشتی و درمانی است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان با تاکید بر سالم بودن آب شرب پارس آباد از لحاظ بهداشتی تصریح کرد:با توجه به آزمایشان مکرر که در راستای بهداشتی بودن آب شرب صورت گرفته است،نشانگر بهداشتی بودن آب است و شایعاتی که در خصوص کثرت سرطان گوارش در شمال استان است،نه تنها مربوط به آب پارس آباد نیست، بلکه بر اساس اذعان کارشناسان خاک، به دلیل وجود سرب در لایه های زیرین خاک (کود و سم موجود در اراضی کشاورزی با آب موجود در مزارع مخلوط شده و در زمین رسوب میشود) و دلایلی همچون استشمام بوی کود و سم و عدم تجزیه بطری های پلاستیکی این مواد در خاک یا مصرف بیش از حد پنیر خیکی و سایر موارد اقلیمی است.

دکتر جعفرپور وضعیت بهداشت و درمان و درمان شهرستان پارس آباد را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و تصریح کرد: به لطف تلاشها و مساعدتهای همکاران و مجموعه شبکه بهداشت و درمان شهرستان، وضعیت نسبت به چند سال پیش بسیار مطلوب و مساعد است و حضور ۴۱ متخصص،یک فوق تخصص،۱۱۷ ماما،۲۲پزشک عمومی و ۱۳۴ پرستار و افزایش فضا و ارتقاء هتلینگ بیمارستانها،کیفیت خدمات ویزیت درمانگاهها و افزایش رغبت عمومی پزشکان متخصص و غیربومی نمونه بارز این تلاشها و تشریک مساعی همکاران گرامی و ارتقاء کیفیت خدمات درمانی است.

مدیریت شبکه بهداشت و درمان شهرستان پارس آباد از حمایت و افزایش خدمات به بیماران صعب العلاج در شهرستان پارس آباد ابراز خرسندی کرد و گفت: یک میلیارد و یکصد میلیون تومان حاصل تلاش شبکه بهداشت و درمان به بیماران صعب العلاج است که نسبت به سالهای قبل افزایش صدرصدی داشته است که از جمله آنها میتوان به بیماران هموفیلی،تالاسمی،دیالیزی و پیوندکلیه با ۶۵ بیمار تحت پوشش اشاره کرد.

وی از تخصیص اعتبار ۲۵۰ میلیون تومانی در راستای تجهیز هتلینگ بیمارستانها خبر داد و افزود:علیرغم افزایش فضای فیزیکی و هتلینگ در بیمارستانها در ده ماهه اخیر همچنان به دلیل کثرت جمعیت شهرستان و تعدد مراجعات باز از محدودیت فضای فیزیکی رنج میبریم و علیرغم کمبود نیروی انسانی بعلت کمبود فضا و محدودیت های فنی از جذب نیرو در مذیقه هستیم.

دکتر جعفرپور پارس آباد را جزو دومین مراکز پیش بیمارستانی بعد از اردبیل معرفی کرد و تصریح کرد: پارس آباد با کاهش ۲۰درصدی سزارین در مقایسه با سالهای گذشته از مراکز موفق ترویج زایمان طبیعی و ارتقاء سطح کیفی زایمان در استان است و در سال گذشته ۱۳۴۳ زایمان طبیعی در بیمارستانهای پارس آباد انجام شده است.

مدیریت موفق شبکه بهداشت و درمان، به اجرای برنامه مداخلات سلامت محور در حوزه بهداشتی اشاره کرد و افزود: شهرستان پارس آباد از حیث خدماتی درمانی در سطح کشور نمونه است و در ارزیابی برنامه مداخلات سلامت محور بعنوان واحد نمونه در سطح کشور معرفی شده است و با کیفیت تر از مراکز استانها و همتراز با پایتخت به بیماران خدمات ارائه میکند.

وی با اعلام این نکته که اورژانس پارس آباد بطور میانگین در طول ۶ دقیقه در محل حاضر میشود،تاکید کرد:علیرغم ثبت این رکورد ۴۵ درصد بیماران در محل مراجعه توسط تیم اعزامی معالجه و درمان میشوند و بیمارانی که نیاز به مراقبت های ویژه داشته باشند به اورژانس منتقل میشوند.

دکتر جعفرپور مراجعه کنندگان به اورژانس بیمارستان امام را روزانه ۶۰۰ نفر اعلام کرد و تصریح نمود: بیشتر بیمارانی که به اورژانس مراجعه میکنند جزو بیماران اورژانسی محسوب نمیشوند و این سبب اطاله زمان رسیدگی و مداوا به مراجعان شده و کیفیت خدمات را برای همکاران سخت و طاقت فرسا نموده است.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان پارس آباد نقش رسانه در کمک به خدمات و ارتقاء کیفیت و بهبود وضعیت را بسیار مهم ارزیابی کرد و از رسانه ها خواست بدلیل نقش مهمی که در اطلاع رسانی و تاثیر بر ارتقاء سطح فرهنگ جامعه دارند،افکار عمومی را در راستای رعایت الزامات خدماتی و نحوه مراجعه به مراکز درمانی و اصول اخلاقی و مدنی مزین سازند.

 

خبرنگار: رضا امیرپور

 1. عدل جو   بهمن ۱۹, ۱۳۹۶  

  زحمات پزشکان عزیز و سایر کادر پزشکی و درمانی جای تقدیر و تشکر دارد.
  اما
  میشه بفرمایید کدام تیم کارشناسی به این مهم دست یافته ؟!!
  اصلا توجهی به این مسأله می شود پس چرا رسما اعلام نمی کنید ؟؟
  لطفا بس کنید ادعا های کذب را
  از کدام پژوهشگاه و از کدام تیم پژوهشی حرف می زنید که نتیجه اش شده این محملات؟!؛؛

  • رضا   بهمن ۱۹, ۱۳۹۶  

   با سلام هر چند پاسخ حضرتعالی وظیفه بنده نیست لیکن به جهت تنویر فکر حضرتعالی و خوانندگان و کاربران گرامی عرض میکنم که اولا آزمایش بهداشتی و سالم بودن آب نیاز به پژوهشگاه و تیم کارشناسی ندارد و توسط یک دستگاه مخصوص مورد آزمایش قرار میگیرد که پیشتر این دستگاه در شهرستان موجود نبود و از آب نمونه برداری کرده و به آزمایشگاه پایتخت ارسال میکردند ، اما بعدها خصوصا اخیرا بدلیل حساسیتی که در منطقه بر روی این موضوع بوجود آمد وزارت بهداشت و حتی سازمان انرژی اتمی دستگاهی را در رودخانه ارس و تصویه خانه مستقر کردند تا آب را هم به لحاظ بهداشتی و هم به لحاظ وجود اورانیوم و مشتقات هسته ای بطور متوالی مورد آزمایش قرار دهد که اینکار نه یک بار بلکه بصورت متوالی و دوره ای و در بازه زمانی مختلف مورد ازمایش قرار میدهد.

 2. حسن پروانه حسین حاجلو   بهمن ۱۹, ۱۳۹۶  

  سلام ضمن تشکر از خبر رسانی اقای رضا امیر پور. امبدواریم مدیریت بهداشت ودرمان شهرستان پارس آباد مغان درخصوص پیشگیری سرطان در منطقه آموزش های لازم پیشگیری رسانه ای به اطلاع اهالی مغان برسانند..تشکر ویژه از مدیر محترم روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان شهرستان پارس آباد مغان الحق مدیر توانایی هستند

 3. عدل جو   بهمن ۲۱, ۱۳۹۶  

  سلام، بنده اظهار نظری در مورد آلودگی آب نکردم
  عرضم این است دلایلی که در این مصاحبه عنوان شده بر چه اساسی است؟
  من به عنوان یک شهروند حق دارم از این وضع ناراحت باشیم ولی بیان این موضوعات در یک کنفرانس خبری به این شکل نادرست است

تازه های خبر
آمار وبسایت
 • بازدید امروز: 818
 • بازدید دیروز: 2093
 • کل بازدیدها: 1907699
وب لوکس موسسه خیریه آرزو وب لوکس وب لوکس وب لوکس وب لوکس
چندرسانه اي